Armutun Sağlığa İnanılmaz 11 Faydası

Armutun sağlığa yararları arasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kilo kaybının desteklenmesi, kalp sağlığının artırılması, kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesi, yara iyileşmesinin hızlandırılması ve atık malzemenin detoksifikasyonunun artırılması yer alır. Diğer faydalar kabızlığı önlemek, sağlıklı gebeliği teşvik etmek, besin alımını iyileştirmek, kemik mineralizasyonunu teşvik etmek ve kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktır.

 Armutun faydaları neler
Armutun faydaları neler

1- Armut Tüketimi Bağışıklığı Artırır

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşturmak, çok sayıda besin maddesinin yeterli alımını gerektirir, en önemlilerinden biri C vitamini C vitamini, bağışıklık sistemine zarar veren serbest radikalleri temizleyen son derece etkili bir antioksidan. C vitamini ayrıca beyaz kan hücrelerinin etkisini teşvik eder ve bastırılmış bir bağışıklık sistemiyle ilişkili soğuk algınlığı veya diğer koşulları almanızı daha az olası hale getirir. Armutlarda bulunan birçok anti-enflamatuar bileşik, bağışıklık sisteminin hücrelerine verilen hasarı da azaltır ve sizi çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

2- Armut Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Düşük glisemik indeksli sebzeler ve meyveler, kilo vermenin yollarından biridir, çünkü aşırı derecede doldururlar ve kalorileri düşüktürler. Buna ek olarak, armutlar tokluğu artıran ve kilo verme sürecine büyük ölçüde yardımcı olan hem çözünür hem de çözünmez lif bakımından zengindir. Bir dahaki sefere acıktığınızda, bir armut yiyin ve isteklerinizi yerine getirin ve aynı zamanda kilo kaybını teşvik edin. Öğünler arasındaki armutlara atıştırmak, günlük kalori alımınızı düşürmek ve aşırı yemeğe karşı korumak için mükemmel bir stratejidir.

3- Kalp Sağlığını Artırır

Bir kez daha, kalbin sağlığını artırmak için armutların yüksek lif içeriğine teşekkür edebilirsiniz, çünkü geleneksel olarak lifte daha yüksek diyetlerin daha düşük kalp hastalığı insidansına karşılık geldiği bilinmektedir. Elyaf safra asitlerini temizlemeye yardımcı olur, bu da kolesterol seviyelerini azaltır ve her ikisini de nispeten normal seviyelerde tutar. Ek olarak, armutlar, kan damarlarında iltihap oluşumunu önleyen çok sayıda anti-oksidan açısından zengindir – inme, kalp krizi ve daha fazlasına güçlü bir katkıda bulunur. Araştırmalar sürekli olarak daha fazla meyve ve sebze tüketmenin daha az kalp hastalığı insidansı ile ilişkili olduğunu ve daha fazla armut yemek için sağlam bir durum olduğunu göstermiştir.

4- Kan Şekerinizi Kontrol Etmenize Yardımcı Olabilir

Birçok insan, şekerin kendileri içerdiğinde meyvelerin kan şekerinizi kontrol etmeye nasıl yardımcı olabileceğini anlamıyor, ancak siyah ve beyaz görünenlerden çok daha fazlası var. Birincisi, armutların düşük glisemik indeksi olduğu düşünülür, yani aceleyle glikoza dönüşmezler, bu da daha sonra kan akışına akar. Daha ziyade, glikozun kan akışına emilimini yavaşlatan fiber ile yüklenir. Ayrıca, düzenli armut tüketiminin, diyabet ortaya çıktığında sık sık boğulmadan çıkan insülin duyarlılığını arttırdığı bulunmuştur.

5- Yara İyileşmesini Hızlandırır

Etkili çalışan bir bağışıklık sistemi, doğru iyileşmenin ilk ön koşulu olsa da, vücudunuzun zamanında yeni yapısal proteinler üretebildiğinden emin olmanız gerekir. Bu durumda, armutların C vitamini içeriği, eklemlerin ve cildin sağlığını destekleyen yapısal bir protein olan kolajen sentezini kolaylaştırır. Böylece, kollajen optimal bir oranda üretildiğinde, bağışıklık sisteminiz içeriden işlerle ilgilenirken, yaralarınız dışarıdan daha hızlı kapanacaktır.

6- Atık Malzemenin Detoksifikasyonunu Artırır

Böbrekler ve karaciğer, vücudun atık ürünlerden kurtulmasını sağlamak için olağanüstü bir iş yaparken, biraz yardım asla zarar görmez. Armut, yüksek pektin içeriği sayesinde atıkların ve toksinlerin vücuttan atılmasını aktif olarak teşvik eder. Birçok toksin, armutların tercih edilen atık atılım mekanizmalarından biri olduğu bilinen safra ve dışkı yoluyla çıkış yapabilir. Böylece, vücut bu atık malzemeleri daha verimli bir şekilde çıkarabilir ve sağlığınız bu kadar iyi bir patron olduğunuz için teşekkür etmenizi sağlar.

7- Kabızlığı Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kabızlığın en yaygın iki nedeninin yetersiz su alımı ve diyet lifi açısından düşük bir diyet olduğunu biliyoruz. Bu iki faktör birleştiğinde, sonuç tıbbi müdahale gerektirebilecek kronik kabızlıktır. Bununla birlikte, sadece armut yiyerek, bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz, armutların çok fazla lifi vardır ve su bakımından zengindir, bu da onları her gün bu gereklilikleri karşılamada özellikle yararlı kılar. Lif, sindirim sağlığı için sadece fakirlere izin vermekten çok daha fazlasını yapar, ancak probiyotik bakteriler beslenme için birçok lif türüne bağlı olduğu için sağlığınız ve refahınız için daha da önemlidir. Probiyotik bakteriler bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır ve yiyecekleri yediğimizde ilk sıra savunması görevi görür. Günlük olarak daha fazla lif yiyerek sağlıklı koloni yoğunluklarını desteklemek için elinizden geleni yapın.

8- Sağlıklı bir hamileliği teşvik eder

Hamilelik sırasında en önemli besinlerden biri folik asittir. B vitamini ailesinin bu üyesi, spina bifida ve nöral tüp bozuklukları gibi doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur. Folik asit gereksinimlerini karşılamakta zorlananlar için armutlar, doğmamış çocuğunuzun sağlığını korumaya ve hamileliği daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilir. Armutlardaki lif içeriği, onları tüketmeye başlamak için yeterli neden olan, rahatsız edici hamilelik ile ilgili kabızlık veya hemoroidleri önlemeye yardımcı olur.

9- Besin Alımını Artırın

Diyette bir noktaya sahip olabilirsiniz, ancak besinlerin emilimi yetersizse, vücudunuz asla en uygun şekilde çalışmaz. Neyse ki, armutlar kurtarmaya gelebilir. Armut, zor demir de dahil olmak üzere diğer besin maddelerinin kana alınmasını iyileştiren bir mineral olan bakır açısından zengindir. Demirin emilimi genellikle çeşitli faktörlerle sınırlıdır, en önemlisi C vitamini ve B’nin varlığıdır. Bakır bu giriş engelini azaltmaya yardımcı olur ve kırmızı kan hücresi sentezini arttırır.

10- Kemik Mineralleşmesini Desteklemeye Yardımcı Olur

Kemik sağlığı için önemli olan nadir fakat temel bir faktör olan K vitamini içerir. K vitamini eksikliği yetişkinlerde son derece yaygındır, çünkü bu vitaminin önemini takdir etmedikleri için. Düzenli armut tüketimi, kemik sağlığını korumaya yardımcı olan ve aynı zamanda normal kan pıhtılaşmasını teşvik eden vitamin almak için bunu zorlaştırır. Armut ayrıca, diğer kaynaklardan günlük alımınızı tamamlamaya yardımcı olabilecek küçük bir kalsiyum içerir.

11- Kronik Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Armutlar, artritin bir sonucu olarak eklem ağrısını hafifletmede etkili bileşikler içeren mükemmel anti-enflamatuar gıdalardır; ya osteoartritik ya da romatizmal yapıdadır. Armutlar ayrıca hızlandırılmış yaşlanma ve hatta divertikülit gibi diğer pro-inflamatuar durumların yönetilmesine de yardımcı olur.

Reply