Baş dönmesine ne iyi gelir? Baş Dönmesinin 11 Doğal Tedavisi

Baş dönmesi, kan basıncı dalgalanmaları, kan şekeri seviyeleri gibi çok sayıda değişkenin bir sonucu olarak veya ilaç veya tüketmiş olabileceğiniz bazı yiyeceklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Birçoğu tarafından vertigo olarak da bilinen baş dönmesi genellikle ciddi bir durum değildir, ancak günlerce üst üste sürekli olarak deneyimlerseniz, doktorunuzu ziyaret etmeyi garanti eder.

Ne olursa olsun, birçok durumda baş dönmesi kendi kendini sınırlar; belirgin bir açıklama olmadan gerçekleşir ve kendini benzer şekilde çözer. Bununla birlikte, beklemek ve ne kadar sürdüğünü görmek istemiyorsanız, en azından semptomların şiddetini büyük ölçüde azaltmak için yararlanabileceğiniz çok etkili ev ilaçları ve tedavileri vardır.

Baş dönmesi yaşıyor musunuz? Ardından, aşağıda belirtilen çözüm yollarından bazılarını deneyin ve çok gerekli bir rahatlama elde edin.

Baş Dönmesinin 11 Doğal Tedavisi

Baş dönmesine ne iyi gelir?

1- Uyu

Baş dönmesi yaşayan birçok insan onu aşırı stresli, aşırı çalışan veya sadece yorgun olmaya atfeder. Eğer eve getirdiğiniz bir çalışmayı bitirip bitirmişseniz, bunu bir dereceye kadar gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu, beyinde doğal bir molekül uykuyu başlatmaya, düşünceleri daha az akıcı hale getirmeye ve koordinasyonunuzu azaltmaya çalışırken gerçekleşir.

2- Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba, çoğu insanın gerçekten nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikre sahip olmamasına rağmen, birçok kişi tarafından konsantrasyonu ve hafızayı geliştirmek için kullanılan iyi bilinen bir bitkidir. Ginkgo biloba sadece beyne giden kan akışını iyileştirir, bu da daha fazla odaklanmanızı sağlar. Ayrıca, bu takviyeyi tükettikten sonra uyanıklığınızın neden arttığını açıklayan doğası gereği uyarıcıdır.

Ginkgo biloba, diyabet veya yüksek tansiyondan muzdarip olanlar gibi baş dönmesine neden olan dolaşım problemleri olan kişiler için en uygunudur.

3- Su

Su, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en az temel besin maddesidir. Teknik olarak bir besin maddesi olmasa da, hafif dehidrasyon bile sağlığınızı ciddi şekilde etkileyerek yorgunluğa ve baş dönmesine neden olabilir. Su ayrıca kan hacminizin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar, bu nedenle kronik olarak susuz kalırsanız, beyne kan akışı engellenebilir.

Diüretik özelliği olan ilaçları kullanıyorsanız, bu normalden çok daha hızlı bir şekilde su kaybedeceğiniz için bu daha önemlidir.

4- Zencefil

Zencefil, bulantı ve baş dönmesi için kanıtlanmış bir ilaç olarak kullanılmıştır, beyne kan akışını iyileştirmeye ve mide bulantısı uyarıcısının etkisini azaltmaya yardımcı olur. Çaydan yapılmış zencefil tüketebilir veya vertigodan hızlı bir şekilde rahatlamak için ezilmiş bir zencefil tüketebilirsiniz.

Sadece zencefilin uçucu yağını solumak bulantı ve baş dönmesini bir dereceye kadar hafifletmek için yeterlidir, bu da zencefil tadını sevmeyen insanlar için çekici bir seçenek haline getirir.

5- Tarçın

Tarçın, şeker hastaları için başka bir sorun kaynağı olan yüksek kan şekerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan baş dönmesi ve mide bulantısının giderilmesine yardımcı olmak için yararlıdır. Tarçın, beyindeki kan akışını iyileştirmek için son derece yararlıdır, esansiyel yağı da faydalıdır.

En iyi sonucu elde etmek için suda biraz tarçın veya ek formda tüketebilirsiniz. Potansiyel etkileşimler olabileceğinden, antidiyabetik ilaçlar reçete edilirse dikkatli kullanın.

6- Demir Takviyeleri

Anemi veya düşük kan sayımı olan kişiler, pozisyonda ani değişiklikler olduğunda baş dönmesi veya baş dönmesi yaşamaya daha yatkındır. Postüral hipotansiyon olarak bilinen bu durum, bacaklarda ve ayaklarda kan havuzları oluştuğunda ortaya çıkar ve beyne gerektiği kadar hızlı geri dönmez.

Kan hacminizi artırmak için aktif olarak çalışmak, genellikle düşük kan sayımı olan insanları etkilediği için bu sorunu çözebilir. Demir açısından zengin gıdaları tüketin veya takviye kullanın, çünkü bu, kırmızı kan hücresi sayısını hızlı bir şekilde iyileştirmenin en güvenilir yollarından biridir.

7- Bitter Çikolata

En azından karanlık çeşitliliği tüketirseniz, çikolatanın sadece lezzetli bir tedaviden daha fazlası olabileceği ortaya çıkıyor. Bitter çikolata, güçlü bir karınca stres özelliğine sahip olduğu gösterilen bileşik epikateşinin zengin bir kaynağıdır.

Kanlarında normalden daha yüksek kortizol seviyeleri olan kişiler, baş dönmesi nöbetlerine daha yatkındır, çünkü elektrolit seviyeleri bozulabilir ve ayrıca beyne normal kan akışı. Sadece aşırıya kaçmadığınızdan emin olun; çikolata hala çok kalori yoğun olduğundan ve dikkatli olmazsanız kilo almanıza neden olabilir.

8- Papatya Çayı

Hiç endişe duyduğunuzda dünyanın etrafınızda döndüğünü hiç hissettiniz mi? Anksiyete baş dönmenizi tetikleyebileceğinden, bu aslında çok yaygın bir baş dönmesi kaynağıdır. Papatya çayı, kaygıyı hafifletmek ve uyumanıza yardımcı olmak için çok popülerdir, bu da size büyük yarar sağlar ve zaman zaman baş dönmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hafif bir yatıştırıcı özelliğe sahip olduğu için günün ortasında papatya çayı kullanma konusunda dikkatli olun.

9- Muz

Muz, hem sodyum seviyelerinin düzenlenmesinde hem de genel elektrolit dengesinde rol oynayan potasyum ve magnezyum minerallerinin önemli bir kaynağıdır. Bu dengede bozulmalar genellikle baş dönmesi veya baş dönmesi ile sonuçlanabilir, çünkü bunlar daha sonra kan hacmini ve daha sonra dolaşımı etkiler.

Önceden mevcut tıbbi durumunuz olmadığı sürece, her gün muz tüketmek vertigoyu önlemek için mükemmel bir sigorta planıdır.

10- Bal

Bal, sağlık üzerindeki sayısız faydaları ve kan şekeri seviyeleri tehlikeli derecede düşebilen diyabet hastaları için acil bir glikoz kaynağı olarak kullanılabilmesi nedeniyle herkesin evinde bir temel olmalıdır. Bu gibi durumlarda, baş dönmesine genellikle bayılma veya daha kötüsü eşlik eder, ancak balda bulunanlar gibi hızlı sindirim şekerlerinin tüketimi, tehlikeli hale gelmeden önce kan şekeri seviyelerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

11- Gözlerinizi Test Edin


Denge, bilgiyi beyne aktarmak için gözler, kulaklar ve vücudun birçok kasları dahil olmak üzere birçok organ sisteminin koordinasyonunu gerektiren karmaşık bir görevdir. Çok yaygın ancak bildirilmeyen bir baş dönmesi nedeni, görme mesafesini etkili bir şekilde değerlendiremiyorsanız, beyninizin sizi istikrarlı tutmak için karar vermekte daha zor zamanları olacaktır.

Yüksek tansiyon, diyabet veya beslenme yetersizlikleri gibi diğer birçok faktörü göz ardı ettiğiniz göz önüne alındığında, görme departmanında her şeyin iyi olup olmadığını görmek için göz doktorunuza göz atmaya değer.

One Response

Reply