Bilimsel Olarak Kanıtlanan Hızlı kilo vermenin 16 Yolu

Hızlı kilo vermek ve sağlıklı olarak hızlı kilo vermek arasında büyük fark var. Öncelikle, birçok uzmanın kademeli olarak kilo vermenin en iyisi olduğunu söylediğini unutmayın. Kilo vermek isteyen insanlara çoğunlukla temelinde herhangi bir kanıt bulunmayan çılgınca şeyler yapmaları tavsiye edilir. Bu yazımızda Uzmanların önerisi Hızlı kilo verme, hızlı zayıflama ve yağ yakmanın yollarını inceliyoruz.

Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

1- Özellikle Yemeklerden Önce Su İçin

Su içmenin sıklıkla kilo vermeye yardımcı olabileceği iddia edilir ve bu iddianın doğruluk payı bulunmaktadır. Su içmek, metabolizmayı 1–1,5 saatlik bir süre içinde % 24-30 oranında hızlandırabilir ve bir miktar kalori yakmanıza yardımcı olur. Yapılan bir çalışma, zayıflamak için yemeklerden yarım saat önce yaklaşık yarım litre su içmenin, diyet yapan kişilerde su içmeyenlere kıyasla daha az kalori alımına ve % 44 oranında daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

2- Kahvaltıda Yumurta Yiyin

Bütün bir yumurta tüketmek, çeşitli faydaların yanı sıra kilo vermek istiyorum diyenlere yardımcı olabilir. Çalışmalar, kahvaltıda tahıl bazlı gıdalar yerine yumurta tüketmenin önünüzdeki 36 saat boyunca daha az kalori almanıza ve daha fazla kilo ile vücut yağı kaybetmenize yardımcı olacağını göstermektedir. Eğer yumurta yemekte zorluk çekiyorsanız, küçük bir hile yaparak kahvaltıda herhangi bir kaliteli protein kaynağı da tüketebilirsiniz.

3- Yeşil Çay İçin

Kahve gibi, yeşil çayın da bir çok yararı bulunmaktadır ve bunlardan en bilineni kilo verme konusunda yardımcı olmasıdır. Yeşil çay az miktarda kafein içermesine rağmen, yağ yakımını arttırmak için kafeinle birlikte çalıştığı düşünülen ve kateşin adı verilen güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Yapılan birçok çalışma yeşil çayın (içecek olarak ya da yeşil çay ekstraktı takviyesi olarak) zayıflama konusunda yardımcı olabileceğini göstermektedir.

4- Kahve Tüketin

Kahve haksız bir şekilde özellikle son zamanlarda kötü ilan edilmiştir. Fakat kaliteli kahve antioksidanlarla yüklüdür ve sağlığınız üzerinde birçok yarara sahiptir. Gerçekleştirilen çalışmalar, kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı % 3–11 oranında hızlandırdığını ve yağ yakımını % 10-29’a kadar artırabildiğini göstermektedir.

5- Intermittent Fasting Yöntemini Deneyin

Intermittent fasting ya da diğer adıyla aralıklı oruç, insanların açlık ve yeme dönemleri arasında bir döngünün bulunduğu popüler bir beslenme şeklidir. IF diyetinde kalp ve damar sisteminde tansiyon düşüklüğü gibi riskleri olsa da yapılan kısa süreli çalışmalar aralıklı orucun sürekli kalori kısıtlaması sağlayarak kilo verme ve göbek eritme konusunda etkili olduğunu göstermektedir.

6- Glucomannan Takviyesi Alın

Doğal glucomannan Asya’da gıda üretiminde kullanılmaktadır.(2) Kilo verme yöntemleri söz konusu olduğunda çeşitli çalışmalarda, glucomannan adı verilen bu lif çeşidinin, kilo verme ile bağlantısı olduğu öne sürülmüştür. Bu lif çeşidi, suyu emer ve bir süreliğine bağırsağınızda kalır. Böylece daha fazla doymuş hissetmenize ve daha az kalori almanıza yardımcı olur. Çalışmalar, glukomannan takviyesi kullananların, takviye kullanmayanlara göre daha fazla kilo verdiğini göstermektedir.

7- Karnitin Takviyesi Kullanın

Karnitin vücutta bulunan yağ asitlerini mitokondriye ileterek bu yağ asitlerinden enerji üretilmesini sağlayan bir bileşendir. Bu özelliği sebebiyle bir çok kişi onu supplement olarak kullanmaktadır. Enerji üretimi konusunda önemli bir rol oynayan karnitin, takviye dışında et ve et ürünleri gibi bir çok gıdadan da alınabilir.

8- Şeker İlaveli Gıdaları Tüketmeyin

Şeker ilave edilmiş gıdalar, modern diyetin en kötü bileşenlerinden biridir. Çalışmalar, şeker (ve yüksek fruktozlu mısır şurubu) tüketiminin, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere, artan obezite riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Kilo vermek istiyorsanız, ilave edilmiş şekeri kesmelisiniz. Diyet listesi oluştururken satın aldığınız ürünlerin etiketlerini okuduğunuzdan emin olun, çünkü sözde sağlıklı gıdalar dahi şekerle yüklenmiş olabilir.

9- Rafine Karbonhidratı Daha Az Tüketin

Rafine karbonhidratlar lifli ve besleyici kısımlarından sıyrılmış şeker ve tahılları içerir. Beyaz ekmek ve makarna rafine karbonhidratlardan bazılarıdır. Çalışmalar, rafine edilmiş karbonhidratların kan şekerini hızla yükselttiğini, açlık hissine neden olarak yiyecek tüketiminin birkaç saat sonra artmasına neden olduğunu göstermektedir. Rafine edilmiş karbonhidratları tüketmek, obeziteye güçlü bir şekilde bağlıdır.

10- Düşük Karbonhidrat Diyetine Devam Edin

Karbonhidrat kısıtlamasından maksimum fayda elde etmek istiyorsanız, bu yolda sonuna kadar ilerlemeli ve düşük karbonhidratlı bir diyeti sonuna kadar sürdürmelisiniz. Çok sayıda çalışma, bu tür bir diyet uygulamanın sağlığınızı iyileştirirken standart az yağlı bir diyet olarak 2–3 kat daha fazla kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

11- Daha Küçük Tabaklar Kullanın

Zayıflama yöntemleri uygularken daha küçük tabakların kullanılması, bazı insanların otomatik olarak daha az kalori tüketmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, tabak boyutu herkeste eşit derecede etkili olmayabilir. Fazla kilolu olan kişilerin daha küçük tabaklar kullanması daha etkili gibi görünmektedir.

12- Porsiyon Kontrolü Yapın ve Kalorileri Not Edin

Porsiyon kontrolü ya da kalorileri saymak daha az yemeniz konusunda fazlasıyla yararlı olabilir. Bazı araştırmalar, bir yemek günlüğü tutmanın ya da yemeklerin fotoğrafını çekmenin zayıflamak isteyen kişilere yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aslında ne yediğinize dair farkındalığınızı artıran her şey özellikle kilo verme sürecinde yararlı olabilir.

13- Yanınızda Sağlıklı Yiyecekler Bulundurun

Yanınızda sağlıklı yiyecekler taşımak, aşırı aç olsanız dahi sağlıksız bir şeyler yememenizi önleyebilir. Kolay hazırlanabilen ve kolay taşınabilir basit atıştırmalıklar arasında meyveler,kuruyemişler, havuç, yoğurt ve haşlanmış yumurtalar bulunur.

14-Probiyotik Takviyeler Kullanın


Zayıflama diyeti uygularken lactobacillus alt familyasının bakterilerini içeren probiyotik takviyeleri kullanmanın, yağ oranını azalttığı gösterilmiştir. Ancak, aynı şey tüm lactobacillus türleri için geçerli değildir. Bazı çalışmalar L. acidophilus’u kilo alımı ile ilişkilendirmiştir.

15- Baharatlı Yiyecekler Tüketin

Diyet programı oluştururken mutlaka yer verilmesi gereken acı pul biber, metabolizmayı hızlandıran ve iştahınızı hafifçe azaltan baharatlı bir bileşim olan kapsaisin içerir. Bununla birlikte, insanlar zaman içinde kapsaisin etkisine tolerans geliştirebilir, bu da bileşenin uzun süreli etkinliğini sınırlayabilir.

16- Aerobik Egzersiz Yapın

Aerobik egzersiz yapmak (kardiyo gibi) kalori yakımının yanı sıra fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir yoldur. Aerobik egzersizlerin özellikle, organlarınız etrafında birikme ve metabolik hastalığa neden olma eğiliminde olan göbek yağı yakımı ve basen eritme konusunda etkili olduğu görülmektedir.

Reply