Civanperçemi’nin Sağlığa inanılmaz 11 Faydası

Civanperçeminin sağlığa yararları arasında hızlı yara iyileşmesi, iltihapla mücadele, gastrointestinal ilaç, enfeksiyonla mücadele, skarlaşmayı azaltma, hormonal denge, mastitis ile mücadele ve kan basıncını yönetmek bulunur. Diğer faydaları astım tedavisini, soğuk algınlığını iyileştirmeyi ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeyi içerir.

Civanperçeminin faydaları nelerdir? Civanperçemi neye iyi gelir?

Civanperçemi’nin Sağlığa inanılmaz 11 Faydası

1- Yara İyileşmesi

Yara iyileşmesi, bilimsel adı Achillea millefolium’un antik Yunanistan’ın aşilinin efsanevi savaş kahramanı adından türetilmesi nedeniyle öncelikle civanperçemi ile ilişkilendirilmiştir. Aşil ve askerlerinin yaralarını tedavi etmek ve kanamayı kısıtlamak için civanperçemi kullandıklarına inanılmaktadır. Civanperçede bulunan kimyasal bileşik achilliene iyileşme gücünden sorumludur. Bu, kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır, bu da yaranın hızlı bir şekilde kapanmasına yol açar. Ayrıca yarayı enfeksiyonlardan korur ve ağrıyı uyuşturur. Savaşlar sırasında napalmın neden olduğu yanık yaralarını iyileştirmek için de kullanıldı.

2- Antienflamatuar Özellikler

Ekstraktları, boğaz ağrısı, artrit, solunum sorunları ve mide ağrıları gibi birçok hastalığın nedeni olabilecek iltihabı yatıştırıcı flavonoidler ve seskiterpen laktonları içerir. Herhangi bir organda iltihap oluşabilir, günlük diyete eklenmesi iltihaplanmayı önlemede yardımcı olabilir. Zehir ve bazı maddeler için civanperçemi kullanan bazı antidotlar vardır.

3- Gastrointestinal Çözüm

Antiseptik ve antispazmodik özelliklere sahiptir, bağırsakta sindirim sorunlarının bir sonucu olan istemsiz spazmlar civanperçemi tüketimi ile tedavi edilebilir. Sızdıran bağırsak, ishal, şişkinlik ve mide krampları gibi durumlar kullanılarak tedavi edilebilir. İçerdiği bitki bazlı flavonoidler kasları gevşetmek ve spazmları azaltmaktan sorumludur.

4- Antiseptik

Civanperçemi uçucu yağları ve bitkinin kendisi insanoğlunun bildiği en güçlü antiseptiktir, doğal bir dezenfektandır ve enfeksiyonlarla mücadele için tıbbi özellikleri piyasadaki diğer geleneksel ilaçlarla eşsizdir. Dış yaraları iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda antimikrobiyal özellikler içerdiğinden iç enfeksiyonları da önler. Civanperçemi, vücudu enfeksiyona neden olan bakterilerden korumak için koruyucu bir tabaka oluşturan etkilenen bölgedeki kan trombositlerini aktive eder. Civanperçemi esansiyel yağı, yaraya uygulandığında bakterileri tamamen öldürecek kadar güçlü antiseptik etkilere sahiptir.

5- Yara İzini Azaltır

Mükemmel yara izi kaldırma özelliklerine sahip olduğu için kozmetik endüstrisi tarafından ödüllendirilen bir maddedir. Sadece iyileşme sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda yara izlerinin görünümünü de azaltır. Civanperçemi, oral tüketim veya cilt bakım rutinlerinizde yara izlerini iyileştirmek için birçok yol vardır. Anti-enflamatuar özellikleri ayrıca yaraları çevreleyen tahriş ve kızarıklığı sakinleştirir.

6- Hormonal Denge

Hormonal dengesizlik genellikle PMS döngüsü ile birlikte gelen kısa süreli bir durumdur; ancak bu her zaman böyle değildir. Hormonal dengesizlik kalıcı bir durum olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyetinize civanperçemi eklemek vücudunuzdaki hormonları dengelemeye yardımcı olabilir. Hormonal dengesizlik bazen düzenli bir adet döngüsü almamanızın nedeni olabilir, bu durum amenore olarak bilinir. Bu durumu tedavi etmek için keklik gibi diğer bitkilerle birleştirilebilir. Pelvik bölgedeki kan akışını artıran ve zamanında menstruasyonu teşvik eden emmenagogdur.

7- Mastit

Mastitis, yeni doğanları besleyen kadınların sıklıkla yaşadığı bir meme enfeksiyonudur. Bu bölgedeki kan dolaşımını arttırmak için civanperçemi ağrıyı hafifletmek ve göğüslerdeki iltihabı yatıştırmak için kullanılır. Antiseptik özellikleri de enfeksiyonla savaşmaya ve durumu tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

8- Kan Basıncı Yönetimi

Vücutta yeterli kan akışını sağlayan vazodilatör ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca kan basıncını düşürmek için sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Araştırmalar, civanperçemi hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncının düşürülmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan tıbbi çalışmalar, ekstraktın hiperaktif kardiyovasküler koşullarda uygulanmasının son derece yararlı olabileceğini göstermiştir.

9- Astım

Astım son derece rahatsız edici ve sefil bir durum olabilir; civanperçemi, oksijen ve kan dolaşımını kolaylaştıran sakinleştirici özelliklere sahiptir ve aynı şeyi solunum sistemi için de yapar, astım semptomlarını hafifletir. Bronşları rahatlatmaya ve enflamatuar solunum yollarını sakinleştirmeye yardımcı olan bronkodilatör etkilere sahiptir.

10- Kürleme Soğukları

Civanperçemi çayı, antik çağlardan beri soğuk algınlığı ve hafif ateş için gittikçe artan bir tedavi olmuştur; temel olarak gözenekleri ve kan damarlarını genişleterek toksinleri terleme yoluyla vücuttan uzaklaştırır. Enflamasyonu yatıştırır ve antiseptik yetenekleri enfeksiyonlara ve virüslere karşı savaşır. Ayrıca öksürük nöbetlerini yatıştırır ve grip ve soğuk algınlığı tedavisinde mükemmel bir doğal ilaçtır.

11- Cilt Bakımı

Cilt bakım ürünleri ve merhemleri civanperçemi uçucu yağları içerir ve egzamayı temizlemeye ve cilt iltihaplanmasını sakinleştirmeye yardımcı olan özler içerir. Akne izleri de taşıyıcı yağlara eklendiğinde civanperçemi esansiyel yağı ile iyileştirilebilir ve tedavi edilebilir.

Sağlıcakla Kalın!

Reply