Kekik Otunun Faydaları LOKMAN HEKİM / ŞİFALI BİTKİLER

Sağlık sıhhat dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Bu yazımızda Lokman hekimin kayıp kitabından Kuru kekik faydaları, Dağ kekiğin faydaları bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dağlarda, tarla kıyılarında yetişen bu doğal bitkinin faydaları saymakla bitmez. Kekiğin faydası en çok grip nezle, soğuk alginlığı için tam bir şifadır.

Küçükken hatırlıyorum da ne zaman üşütsem grip olsam kekik çayı demler verirlerdi. Birde kekik çayı buharına bastırdılar mı beni ertesi güne dipdiri kalkardım. Neyse gelelim lokman hekimin kekik bitkisi hakkındaki paylaşımına.

Kekik bitkisinin faydaları inanılmaz faydaları

1 Kekik içerdiği timol sayesinde antiseptik, güçlendirici ve uyarıcı etkisi vardır. Timol yada kekik kafurusu virüs ve bakterileri kovar. Kekik suyuyla yapılan banyolar vücudu dinlendirir.

2 Kekiğin çiçekli sapı idrar söktürücüdür.Vücuttaki yağları eritir.Bu özelliğinden dolayı vücuttaki suyu atar.Hem kilo vermeye, hem de vücuttaki kan sirkülasyonunu hızlandırdığından dolayı kalbe faydalıdır.
Spazm gidericidir.

Böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Adet düzensizliği ve damar
sertliğinde 30gr kekik, 1 litre suda haşlanır, her yemekten sonra birer kahve fincanı içilir.

3 Kan şekerini düşürür.Kekik-Tarçın.-1 su bardağı suya yarım kahve kaşığı kekik, yarım kahve kaşığı tarçın konur kaynatılır, süzülür. Sabahları aç karnına içilir.

4 Salgı bezlerini uyarıp düzenli çalışmasını sağlar. Her türlü karın ağrısını ve gaz giderici, iştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı, mide bulantısını teskin edici olarak kullanılır. Bağırsak parazitlerine karşı
etkidir. Kaynatılarak suyu balla içilir.

5 Düşükleri kolaylaştırır.

6– Baş ağrılarına iyi gelir. Geçici olarak tansiyonu düşürür.

7 Hafızayı kuvvetlendirir, kalp sancısına iyi gelir. Ödü buruna damlatılırsa da zihni sadeleştirir, hafızayı yeniler. Ciğeri sara hastalığına karşı iyi gelir.

8 Sinirsel yüz ağrılarında kullanılır. Kekik otu, papatya ve civan perçemi, güneşli havada toplanıp bir kuru bitki yastığı hazırlanıp uygulanır. Diğer taraftan da aynı bitkilerin karışımından hazırlanmış çay içilir. Eğer krampta varsa kurutulmuş Kurtpençesi yastığı da uygulanır.(Başlangıçta İsveç şurubu kompresi hafif bir rahatlık sağlayabilir.)

9 Soğuk algınlığında kekik otu pekmezi yemeklerden önce kullanılır. Balgam söktürücüdür. Öksürük, Astım krizini yatıştırmaya, bronşit ve uykusuzluğa iyi gelir: Kekik otu ve sinirli ot karışımından hazırlanan çay, limon ve nöbet şekeri ile karıştırılarak kullanılmalı. Bu çay günde 4-5 kez hazırlanır saatte bir yudum alınarak gün boyuna yayılmalı.(Özellikle çocuklarda) Beşer gram kekik, sirke ve biraz tuz ile içilir.

10 Öksürüğe, bal ile macun yapılıp yenir.(Soğuktan kaynaklanan) Kesme şekerin üzerine günde 3 defa kekik yağı damlatılıp yenir.

11 Ağız antiseptiğidir. Diş ağrısını giderir. Kimyon ve sirke ile kaynatılıp gargara yapılır. Çocuklarda kansızlığı önler. İshallere ve zehirlenmelere faydalıdır.

12 Kötürümlükte, sinir hastalıklarında, romatizma ve burkulmalarda kullanılır. Kekik otu banyoları yapılır. İçten, günde 2 fincan kekik otu çayı içilir. Dıştan bitki yastığı yatmadan önce ısıtılarak uygulanır. Yastık, mide ve dölyatağı hastalıklarına da iyi gelir.

13 Tifo hastalığında 20 dakikalık kekik otu banyosu yaptırılır.

14 Yara yanık ve apseleri iyileştirir. Ezik, burkulma, şişlik, morartı ve gut hastalığı, felç tedavisinde, romatizmada kullanılır.

Tırnak düşerken oluşan yaraya antiseptik olarak kekik yağı sürülür. Kekik yağıyla yapılan masaj kan dolaşımını arttırır, romatizmaya da iyi gelir. Kekik yağı mide, baş, ve diş ağrılarına iyi gelmekle birlikte tümör yapıcı madde olduğu ve karaciğer üzerinde zararlı etkileri olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.

15 Egzama ve uyuzda kaynatılarak banyoda sürülür.

16 Sara krizlerine karşıda önerilir. Günde 2 fincan çay, yıl boyunca,10 günlük aralarla 2 veya 3 haftalık kürler dahilinde içilir.

17 Afrodizyak etkilidir.

18 Alkolikliğe karşı; bir avuç dolusu bitki,1 litre kaynar suda haşlanır, üstü kapanır ve demlenmesi için 2 dakika beklenir. Çay termosa doldurulur ve alkolik kişiye her 15 dakikada bir yemek kaşığı içilir. Bunu mide bulanması, kusma, dışkı idrar çıkarma, terleme, yemek ve içmek için duyulan bu iştah izler. Bu uygulama
gerektiğinde yenilenmeli.

19 Saç bakımı için; kafa derisindeki mikropları öldürür. Kan dolaşımını hızlandırır. Dökülen saçların yerine yenisini çıkarır, saçın fazla yağını alır. 6 bardak kaynatılmış suya 1 avuç kekik konur, üstü kapalı olarak 5 dk. kısık ateşte kaynatılır, demlenir ve tülbentten süzülür. Temiz saç bu tonikle ovulur. 125gr kekik, 1litre suda haşlanarak saç banyolarında kullanılırsa, kırılan, dökülen saçları canlandırır, hoş bir parlaklık verir.

20 Kekikten doğal boyamacılıkta da yararlanılır. Yapraklarından çeşitli mordanlarla bej, gri ve haki renk elde edilir. Yün ve pamuk ipliklerinin boyanmasında kullanılır.

21 Şap hastalığına karşı, hayvanın ağzı kaynatılmış kekik suyu ile yıkanır. Hayvanların dişeti iltihabında bir miktar kekik, şarapla karıştırılarak sürülür.

*UYARI: Hamileler ve guatr olanlar kullanmamalıdır. (Guatrı olanda, tecrübe edilmiştir; halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı olmuştur.) Fazla içilirse (günde 2-3 fincandan fazla) tansiyonu düşürür.
Yağında tümör yapıcı madde olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

Kekik otunun KULLANIM BİÇİMLERİ

Çay hazırlamak: Bir çay kaşığı dolusu bitki, bir fincan kaynak suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca bekletilir. Yada 1 kahve kaşığı kekik 1 su bardağı, kaynar suda 10 dakika bekletilir. Günde 2 su bardağı içilir.

Banyo katkısı: Bir tam banyo için 200gr.(genel böl tam banyoya bak)
Kekik otu tentürü: Öğle güneşinde toplanmış çiçekli saplar gevşekçe bir şişeye doldurulur ve üstüne konyak, bitkilerin iki parmak üstüne çıkana kadar eklenir. Güneşte veya sıcak bir yerde 14 gün bekletilir.
Kekik otu yağı: Aynı tentür işlemi gibidir, fakat konyak yerine zeytinyağı kullanılır.

Bitki yastığı: Öğle güneşinde toplanıp kurutulmuş bitkiler bir yastığa doldurulur ve dikilir.

Kekik otu pekmezi: Öğle güneşinde toplanmış çiçekler ve saplar bir cam turşu kabına doldurulurken ıslak ellerle nemlendirilirler. Bir sıra bitki, bir sıra ham şeker olmak üzere kap bastıra bastıra doldurulur ve üç hafta güneşli bir yerde bekletilir. Süzme sırasında, şekerlenmiş çiçekler ve saplar, biraz su ile yıkanmalı ve bu su pekmeze eklenmelidir.

Elde edilen sıvı ağır ateşte, kaynatmadan ısıtılarak, içindeki suyun buharlaşması sağlanır. Pekmez ne ince, nede kalın olmalıdır. Bu nedenle, biraz soğutarak denemek gerekir.

Reply