Kolesterol Seviyenizi Düşürmenin 13 Doğal Yöntemi

Vücudunuzun safra asidi, hormonlar ve D vitamini sentezlemek için kolesterolüne ihtiyacı vardır. Kolesterol sadece aşırı miktarda olduğunda sağlığınıza zarar verir. Ekstra kolesterol, hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinin önde gelen nedenidir.

Sadece sağlıksız yiyecek seçiminin değil, yaşınızın da kolesterol seviyenizi arttırdığı doğrudur. 45 yaşın üzerindeki veya menopozdan sonraki kadınlar ve 50 yaşını geçtikten sonra erkekler genellikle bu zayıflatıcı sağlık durumunu geliştirir.

Kolesterol seviyesi nasıl düşürülür
Kolesterol seviyesi nasıl düşürülür

1- Trans Yağların Sınırlı Tüketim

Paketlenmiş yiyecekleri çeşitli şekillerde uygun bulabilirsiniz. Paketlenmiş gıdalar, gıdanın ömrünü uzatan hidrojene yağlar veya Trans yağları içerir. Ayrıca, preparatta kullanılan bitkisel yağlar genellikle yapay olarak katılaşır ve bu da kolesterol seviyelerinde bir dengesizliğe neden olur. Ciddi sorun, paketlenmiş gıda bileşenleri HDL seviyelerini düşürdüğünde ve kardiyovasküler sağlığınızı olumsuz etkilediğinde ortaya çıkar.

2- Bitki Sterolleri ve Stanolleri

Steroller ve stanoller, bitkilerde yaygın olarak bulunan kolesterol benzeri maddelerdir. Bahsetmemek gerekirse, bu kolesterol çeşitliliği kalbinizin sağlığını geliştirir. Bu, yapılarının benzerliğinden dolayı olur. Steroller ve stanoller, gerçek kolesterol gibi bağırsakta emilir. Bu maddeler safra emilimini de engeller. Bu nedenle, kanınızdaki kolesterol seviyelerini düşüren safra miktarını üretmek için vücudunuzun ekstra kolesterole ihtiyacı vardır. Buna ek olarak, stanoller ve steroller HDL’yi etkilemez ve LDL seviyelerini hiçbir zaman düşürmez.

3- Şeker Alımını Azaltın

Beslenme uzmanları, yağlı yiyeceklerin sadece LDL seviyelerini ve kalp bozukluklarını arttırmaktan sorumlu olmadığını önerir. Çoğu durumda, yüksek şeker alımı vücudunuzdaki kolesterolü arttırır. Bir çalışma, rafine şekerin minimum HDL seviyeleri ve maksimum trigliserit içerdiğini ortaya koydu.
Trigliseritler, düşük HDL seviyesiyle birleştirildiğinde kalp durmasına katkıda bulunan vücudunuzdaki bir yağ türüdür. Bu bağlamda düşük kalorili tatlandırıcıları düşünüyorsanız, bunların ciddi hasara neden olan işlenmiş şeker çeşidi olduğunu bilmelisiniz.

4- Doymamış Yağlar

Çoklu doymamış ve tekli doymamış gibi yağlar, kanınızdaki fazla kolesterolü hafifletmeye yardımcı olur. Böylece, omega-3’lerle dolu gıda kaynaklarını tüketebilirsiniz. Bu aynı zamanda arter hastalıkları iltihabı ve kan pıhtılaşmasını azaltmak için harika bir yoldur ve sonuçta kalp hastalıkları ile ilişkili semptomları azaltır. Vejetaryenler, yüksek kolesterol seviyelerini doğal olarak kontrol etmek için avokado ve fındık gibi seçeneklerden omega-3 elde edebilirler.

5- Çözünür Elyaf İçerir

Kolesterolü yolda tutmanın etkili yollarından biri, çözünür lifleri tercih etmektir. Bu lifler bitkilerden kaynaklandığında neredeyse sıfır kalori ve kolesterol sağlar. Çözünür lif tükettiğinizde, jel benzeri bir maddeye dönüşür ve bağırsak duvarlarını kaplar.

Bu şekilde bağırsak duvarlarınız kan dolaşımının kolesterol ve yağ emilimini önler. Çözünür lifleri toplamak için yeterli porsiyon yulaf ezmesi, arpa, elma, çilek ve muz tüketmelisiniz.

6- Elma Sirkesini Deneyin

LDL seviyelerini nötralize etmek için bir ev ilacı da deneyebilirsiniz. 1-2 çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırıp yemeklerden önce bu karışımı iç. Maksimum fayda elde etmek için salatalarınıza bir miktar elma sirkesi serpmelisiniz.

Elma sirkesinin fermente edilmesinin antioksidan sayısını arttırdığını belirtmek gerekir. Bileşik sağlığınıza zarar vermeden LDL ve trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olur ve HDL’leri artırır.

Bununla birlikte, yüksek düzeyde kolesterol, uygun tedaviye ihtiyaç duyan ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle bir randevu ayarlayın ve tıbbi yardım alın.

7- Yüksek Kolesterollü Gıdalardan Kaçının

Hiçbir şey sabah taze kızarmış yumurta gibi cazip görünmüyor. Bununla birlikte, bu incelik diyet kolesterolünü hızla arttırır.

Yumurta, ıstakoz, tam yağlı süt, karides, kırmızı et, organ eti ve süt ürünleri gibi gıda kaynakları kolesterol ile birlikte yüksek miktarda doymuş yağ içerir.

Bu gıdaların düzenli tüketimi LDL’leri ve HDL’leri benzer şekilde artırır. Yüksek LDL hastasıysanız, kolesterol seviyelerini dengelemek için kolesterol dolu gıdaların alımını sınırlamanız gerekir.

8- Balık Yağı Deneyin

Balık yağı gibi takviyeler omega-3 yağ asitleri ile zenginleştirilmiştir. Beslenme uzmanları, günlük olarak dört gram balık yağı tüketmenin kanınızdaki önemli miktarda yağı azaltabileceğini belirtmektedir. Alımı altı grama çıkarırsanız, HDL seviyelerini artırır.

9- Alkol Alımını Sınırlayın

Alkollü içecekler etanol içerir – HDL’yi artıran bir bileşik, kalp hastalığı ile ilişkili riskleri azaltır. Bununla birlikte, aşırı alkol tüketimi yüksek LDL seviyelerine katkıda bulunur. Aşırı alkollü içki içmek sağlığınıza çeşitli şekillerde zarar verir. Bu bağlamda ılımlı yaklaşımı tercih etmelisiniz. Bu nedenle, 24 gramdan fazla alkol tüketmekten kaçının.

10- Egzersizi Rutininize Katın

Egzersiz, yüksek kolesterol seviyeleri için nihai bir çözüm olabilir. Sağlıklı bir kalp de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunar. Fitness uzmanları, kalp atış hızını% 85’e kadar alan fiziksel aktivitelerin HDL’yi arttırmak için en iyi yöntem olduğunu ortaya koydu. Ayrıca kısa bir sürede istediğiniz sonucu elde etmek için hızlı bir yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz. Aerobik gibi egzersiz türleri sadece kolesterolü dengelemekle kalmaz, aynı zamanda kalpleri korur ve ömrünü uzatır.

11- Sigarayı Bırakın

Sigara içmek çeşitli kronik hastalıklara açılan bir kapıdır. Sigara içmek ayrıca birkaç kardiyovasküler bozukluğa katkıda bulunur. Sigara içenlerin bağışıklık hücreleri kolesterolü karaciğere taşıyamazsa ortaya çıkar. Bağışıklık hücrelerine verilen bu hasar tütün ve katrandan kaynaklanır. Bağışıklık hücrelerinin arızalanması da tıkalı arterlere bağlıdır.

12- Stresden Kaçının

Sağlık uzmanları, stresin bir stres hormonu olan kortizolü sentezlemek için karaciğerinizdeki kolesterol üretimini teşvik ettiğini ortaya koydu. Stresli koşullardan kurtulmak için ilginç hobiler benimsemelisiniz.

13- Kiloyu Yönetin

Şişman bir birey yüksek kolesterol seviyelerine karşı savunmasızdır. Sağlıklı kiloyu korumak, ne tükettiğinizi izleyerek mümkündür. Doymuş yağları çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlarla değiştirin. Bu şekilde, kolesterol seviyelerini ve vücut ağırlığını aynı anda kontrol edebilirsiniz.

Reply