Salatalığın Sağlığa 13 İnanılmaz Faydası

Salatalığın sağlığa yararları arasında; hastalık riskini azaltmak, sağlıklı kilo verme, vücudu detoksifiye etmek, cildi güzelleştirmek, göz sağlığını desteklemek, kanı alkalize etmek ve kanseri tedavi etmek bulunur. Diğer faydalar arasında ağız kokusu ile mücadele, sindirimi desteklemek, kan şekeri seviyesini kontrol etmek, yeterli kan basıncını korumak, kemikleri desteklemek, saçları onarmak, tırnakları desteklemek ve diş sağlığını desteklemek yer alır.

Salatalığın Sağlığa 13 İnanılmaz Faydası

Salatalığın faydaları nelerdir? İşte salatalığın mucizesi

1- Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltın

Salatalıktaki bileşenler, potasyum ve magnezyum eser elementleri ile sağlıklı bir kalbin korunmasında önemli bir rol oynar; kan basıncınızı kontrol altında tutmanın yanı sıra vücudunuzun nörolojik işlevini de geliştirebilirsiniz.

2- Sağlıklı Kilo Yönetimi

Salatalık, ağırlığı azaltmak için yararlı bir takviyedir. Diyetinize ekleyerek yemeklerinizin tadını çıkarabilirsiniz, ya salatalarınızda yiyebilir ya da yoğurtta karıştırabilir ya da bütün olarak yiyebilirsiniz – nokta daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

3- Detoksifikasyonu Artırır

Salatalık karaciğerin kirleri, atıkları gidermesine yardımcı olur ve ayrıca biriken toksinleri kan dolaşımınızdan ve bağırsaklarınızdan tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca vücudun toksinleri gidermek için daha fazla idrar atmasına yardımcı olur. Salatalık içecekleri içmek detoksifikasyon sürecini hızlandırır.

4 – Cildiniz İçin İyi

Yüzünüze kalın bir macun uygulayarak cildinizi beslemek için bir ev ilacı olarak kullanabilirsiniz. Doğal yüz maskesi size yatıştırıcı ve soğuk bir etki sağlayacaktır. Cildi kuruluk, akne, cilt tahrişi ve diğer cilt sorunlarından korur.

5- Göz Sağlığınız İçin İyi

% 95 su içerdiğinden göz çevresindeki tüm cildi nemlendirir. E vitamini, cildinizi iyileştirmede, kolajen üretimini arttırmada, doğal, kırışıklık karşıtı bir ajan olarak hareket etmede önemli bir rol oynar. Ayrıca, düzenli olarak salatalık yemek, katarakttan kurtulmanıza yardımcı olabilecek birkaç anti-enflamatuar ve antioksidan içerdiğinden vizyonunuzu geliştirmeye yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon, esas olarak huzursuzluk nedeniyle gözünüzün cildinde koyu halkalar oluşturur, salatalık bunun için en iyi seçenektir. Salatalıkta bulunan antioksidan cilt tahrişini ortadan kaldırır. Bildiğiniz gibi salatalıklardaki C vitamini cilt tonunuzu hafifletir, bu nedenle güzellik rutininize salatalık eklemelisiniz.

6- Kanınızı Alkalize Eder

Vücudunuzun pH seviyesini optimal tutmak, asidik olan ve kanserle ilişkili semptomlara neden olan serbest radikal hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Günlük olarak salatalık suyu içmek vücudunuzun alkalinitesini artırabilir.

7- Kanser Tedavisi

Salatalık, erken aşamalarda kanserli semptomları azaltma yeteneğine sahip fisetin, kafeik asit, cucurbitacinler, lutein içerir. Sebzedeki fitokimyasallar, serbest radikal hücreleri ortadan kaldıran ve bağışıklığınızı artıran antioksidanlar dahil olmak üzere güçlü anti-kanser özelliklerine sahiptir.

Bütün olarak yemek ya da sebzeyi sıkmak, fisetin ve kafeik asit gibi flavonoidlerin varlığı nedeniyle meme, yumurtalık, prostat, rahim ve akciğer kanseri oluşumunu azaltabilir.

8- Kötü Nefesle Mücadele

Salatalık dilimlerini ağzınıza yerleştirmek, ağız kokusu ve diş eti hastalığına da yol açabilecek mikrop oluşumunu ortadan kaldırmanın yanı sıra bakterilere neden olan kötü kokuyu ortadan kaldırarak ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

9- Optimal Sindirim Sağlığı

Bağırsak sağlığınızı korumak için lifli yiyecekleri dahil etmeniz gerekir ve salatalık bu yiyeceklerden biridir. Sebze ayrıca sindirim sürecini iyileştiren ve vücudun proteini yeterince emmesine yardımcı olan “erepsin” olarak adlandırılan bir enzim içerir.

Salatalıktaki pektin, bağırsağın normal florasını kolaylaştırır. Ayrıca, kabızlık, gastrit, ülser ve mide ile ilgili diğer birçok bozukluğun tedavisinde yardımcı olan yüksek su içeriği nedeniyle bağırsak hareketini yönetir ve dışkıyı yumuşatır.

10- Diyabetik Karşıtı

Çalışmalar diyabete karşı etkili olduğunu bulmuştur ve tıp bilimcileri, yeterli kan şekeri düzeyini korumaya yardımcı olan salatalık kabukları yemeyi tavsiye etmektedir. Ayrıca, kabuklarını yemek oksidatif stresi de azaltabilir.

Salatalıktaki bir hormon pankreasın karbonhidratları enerjiye dönüştüren insülin kullanmasına yardımcı olur.

11- Yeterli Kan Basıncını Korur

Zengin miktarda magnezyum, lif ve potasyum, salatalıkları doğru tansiyonun korunmasında faydalı kılar – ki bu çok yüksek veya çok düşük olmamalıdır. Aynı zamanda arterlerdeki basıncı düşürmeye yardımcı olur ve nemlendirir. Bu, hipertansiyonla mücadele eden insanlara salatalıkların önerilmesinin ana nedenlerinden biridir.

12- Güçlü Kemikler, Çiviler ve Dişler

Salatalık, her ikisi de vücudunuzun bağlarını, kıkırdaklarını, tendonlarını ve kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olan askorbik asit ve kafeik asit içerir. Sebze ayrıca, zayıflamış kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olan bağ dokusunun oluşumuna yardımcı olan silika içerir.

Ayrıca protein, magnezyum, A vitamini, C vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B5 vitamini, folik asit ve silikon içerdiğinden kemik sağlığınızı kolayca artırabilirsiniz.

13- Saç Onarımı

Kuru ve pürüzlü saçlar sorunsa, biraz salatalık ezmesi yapmayı deneyin, suyla karıştırın. Sonra sadece kafanıza hafifçe masaj yapın ve yavaş yavaş göreceksiniz.

Reply